YouTube 1 Milyon İzlenme Ne Kadar Para Kazandırır?

Son yılların kariyer hedefleri arasında yer almaya başlayan YouTuberlık, günümüzün en kazançlı işlerinden biri haline geldi. Hal böyle olunca da milyonlarca genç, YouTube üzerinden para kazanma hayalleri kurmaya başladı. YouTube, bol miktarda para ve popülarite kazandıran bir yol olduğu için YouTube’da varlık göstermeye çalışan insanların bu denli fazla olması hiç şaşırtıcı değil. Biz de bu yazımızda meraklıları için son günlerde en çok dile getirilen “YouTube 1 milyon izlenme ne kadar para kazandırır?” sorusunun cevabını vereceğiz. Ancak bu soruya makul bir yanıt verebilmeniz adına öncelikli olarak, YouTube’un ücret hesabını nasıl yaptığına bir göz atmalısınız. YouTube’un ücret hesabını anlamanız için ilk olarak reklam gelirlerinin nasıl analiz edildiğini bilmelisiniz.

YouTube temel olarak, algoritmalar ve izlenme sayıları üzerinden hesaplama yaparak izleme başına ücretlendirme sağlamaktadır. Bu ücretlendirmeyi yaparken de bilindiği üzere reklamları kullanmaktadır. Nitekim reklamlardaki görüntülenme oranı belirli bir noktaya ulaştığında hem reklamcıların hem YouTube’un kazancı artmaktadır. Bu kazanç ikileminde elbette ki, içerik üreticisi de payına düşen ödemeyi almaktadır. Peki içerik üreticilerinin kazancı hangi faktöre bağlı? YouTuber’ların kazançlarının belirlenmesi hususunda “Bin Gösterim Başına Gelir” faktörü kazanç birimi olarak baz alınmaktadır.

Reklam Gelirleri Nasıl Analiz Edilir?

Dijital ortamlarda reklam analizleri belirli metriklerin sunulduğu grafik ve sayısal değerler üzerinden incelenmektedir. Kanallar üzerinden kullanıcı akışı ve video izlenmelerini gözlemleyebilirsiniz. YouTube Analytics metrikleri kullanarak sayısal verileri belirleyebilirsiniz.

Öncelikle bu noktada belirli koşullarda video izlenme sayıları ücretlendirmeler üzerinden karşılaştırılacaktır. Böylece izlenme sayınıza göre birim fiyat üzerinden ücretlendirme alırsınız. İzlenme sayınız her bin izlenmede bir ücretlendirmeye dahil olur. Bununla beraber bütün YouTube video izlenme sayıları için taban olarak belirlenecek. Bin Gösteri Başına Gelir (BGBG) adlı sistem ücret hesaplarında kullanılan hesaplama yöntemidir.

Bin Gösterim Başına Gelir Nedir?

1000 Gösterim Başına Gelir, YouTube üzerinde birçok farklı unsurla beraber değerlendirilmektedir. Bin gösterim sayısına ulaşan her bir YouTube videosu ücretlendirmeye tabi tutulmaya başlar. Ancak bu noktada belli başlı değişkenleri de hesaba katmak oldukça önemlidir. Videonun türünden kanalın abone sayısına kadar birçok etken ücretlendirmenin değişmesine neden olmaktadır. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

  • YouTube Kanalının Türü: Kanal türleri doğrudan reklam türleri ve hitap edilen kitleye göre farklılık gösterdiği için ücretlendirmeyi etkiler.
  • Kanalın Abone Sayısı: Kanalın abone sayısı özellikle;10 bin, 100 bin, 1 milyon ve üzeri şeklinde yükseldikçe hitap edilen kitle genişlediği için ve YouTube belirli sayılardan sonra kanal sahiplerine seviye atlattığı için doğrudan fiyatlandırma da artış gösterir.
  • Reklam İzlenme Sayısı: Reklam izlenme sayısı doğal olarak reklam verene yansır ve fiyat yükselir.
  • YouTube Premium Geliri: Premium abone sayınız ve izlenme oranınız da fiyat yükselmesinde etkili olacaktır.

Bin Gösterim Başına Gelir, her bir reklamın gösterimine karşılık olarak baz alınır. Bir reklamın birden fazla gösterimi için her gösterim bir kez daha sayılacaktır. Dolayısıyla bu birimin ortaya çıkışı, YouTube’un reklam verenden aldığı reklam ücretine katkı sağlayarak kanal sahiplerinin kazancını etkiler. Burada oynatma miktarına göre reklam verenin ödeme yapması söz konusudur. Kazançlar üzerinde tahmin yürütmek yukarıda da değindiğimiz konular üzerinden oldukça basit.

İzlenme Sayıları Üzerinde Tahmin Nasıl Yapılır?

İzlenme sayıları üzerinden kazanç tahmininizi, iki farklı şekilde değerlendirebilirsiniz.

  • Tahmini Gelir

Kanal türü, kanal abone sayısı, premium geliri gibi unsurların ele alınması olarak izlenme sayılarından ayrı bir noktada değerlendirebilirsiniz. Sonuç olarak asıl kazanç izlenme sayıları üzerinden hesaplanacaktır. Fakat bu olsa da diğer etkenler de mutlaka hesaba katılıyor. Bu değerlendirmeleri ortaya koyduktan sonra ise ikinci olarak tahmini reklam gelirleri hesaplaması devreye girer. Bu noktada BGBG hesabı yapabilirsiniz.

  • Tahmini Reklam Gelirleri

Şöyle ki video izlenme sayınızın para kazandırma olasılığı, bu izlemeler içerisindeki reklam sayısına göre değişkenlik gösterecektir. Buna da son derece basit bir bakış getirirsek; bir videoda hiç reklam yoksa tahmini kazanç olmayacaktır. Eğer bir video içinde beş adet reklam gösterimi mevcut ise; aynı reklam birden fazla gösterildiği zaman bile fark etmez, tahmini kazanç 5 olarak alınır. Bir videoda tek reklam varsa doğal olarak 1 tahmini kazanç yani gösterim olarak sayılacaktır. YouTube 1 milyon izlenme için ne kadar veriyor, sorusunu kolayca cevaplandırabiliriz.

YouTube 1 Milyon İzlenme için Ne Kadar Para Veriyor?

1 milyon hesaplaması yaparken kategori, abone sayısı, premium gelirleri gibi konular sadece tahmini olacağından, eldeki net veriler üzerinden hesap yapmak daha yerinde olacaktır. Dolayısıyla direkt olarak taban ücretini belirleyip BGBG, hesabı yapmak daha doğru bir veri elde etmenizi sağlar. Üretilen içerik türünün BGBG birim fiyatını baz alarak 1 milyon izlenme hesabını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.